Nevhodné dárky můžete vrátit nebo vyměnit až do 31.1.2025. Více informací zde

Vybavení do Norska od A do Z

Téma: Vybavení do Norska od A do Z

Tomáš Teper
teper@lovimeryby.cz

Ahoj kolegové rybáři! Rád bych Vám přiblížil či ulehčil rozhodování při výběru vybavení pro mořský rybolov na studené moře, tudíž do jakékoliv části Norska. Ještě než začnu popisovat konkrétní náčiní, rád bych každého, kdo se poprvé do Norska vydá, upozornil na to, že je dobré si o dané lokalitě zjistit pár základních informací. V dnešní době internetu není nic jednoduššího, než vyhledat jakékoliv rybářské fórum a zadat dotaz k dané lokalitě pro usnadnění Vašeho následujícího pobytu.

Proč na to kladu takový důraz?

Ať chceme, nebo ne, cesta do Norska je v prvopočátku pořízení správného vybavení dosti nákladná a pokud nechceme s sebou tahat hromadu zbytečného či neadekvátního vybavení, které ve finále ani nepoužijeme, je dobré obětovat čas sběru informací a na moře se vydat byť třeba s dražším, ale funkčním a kvalitním vybavením, které Vám ulehčí samotné chytání a rybolov si maximálně užijete.

Věřte mi, že kdo jednou okusí kouzlo mořského rybolovu a pobytu v této nevšední části země, bude se chtít nadále vracet.

Pojďme se tedy podívat na konkrétní věci, které Vám z mého pohledu pokryjí požadavky, aby jste byli úspěšní a poradili si ve všech podmínkách, které mohou hlavně v severní části Norska nastat.

 

V první řadě by jste měli dbát na svou bezpečnost při lovu z lodě na moři a vybrat si jeden z plovoucích obleků či certifikované vesty. Z mého pohledu pořízením si kvalitního plovoucího obleku s certifikátem docílíte maximálního komfortu, volného pohybu při chytání, teplotního zabezpečení či odolnosti proti nenadálému výkyvu počasí, aby jste zůstali v suchu. Pokud se pro oblek rozhodnete, dbejte na to, aby byl odpovídající vaší výšce a hmotnosti a aby splňoval svou primární vlastnost udržet Vás na hladině. Nepodceňujte prosím použití veškerých popruhů umístěných ve vnitřních částech bundy či kalhot, aby byl oblek plně funkční a v případě nehody se Vám voda pod něj zbytečně nedostávala.

Mohu doporučit např. Tento https://www.lovime-ryby.cz/daiwa-oblek-na-more-team-daiwa-floatation-suit/

Po použití obleku v Norsku je dobré nechat oblek profesionálně vyčistit (vyprat), aby Vám sůl nenadělala zbytečné škody v podobě znehodnocení obleku v jeho nepromokavosti.

Dle ročního období bych ještě doplnil pod oblek zvolit kvalitní termoprádlo:

https://www.lovime-ryby.cz/obleceni-a-obuv/termopradlo/

Co se obuvi týče, dle mého názoru nejvyužitelnější obuv jsou zateplené gumáky:

https://www.lovime-ryby.cz/lemigo-obuv-grenlander-862-1/

Opět hlavní důvod je tepelný komfort, 100% nepromokavost a hlavně rychlé omytí při zašpinění např. z filetování.

Spoustu lidí trápí jiné využívání obleku, ale když zvolíte přijatelnou barvu obleku můžete jej v našich podmínkách použít např.:

- při chytání z lodě v zimním období

- mrazech při lovu ryb na dírkách, máte opět maximální bezpečnost

 

Nyní již k samotnému lovu

Ve studeném moři se nejčastěji zaměřujete na lov těchto druhů ryb:

- tresku obecnou

- tresku tmavou (často nazývanou ,,polak´´)

- tresku jednoskvrnou

- mníka

- okouníka

- halibuta

- mořské kočky

 

Tyto ryby je možné chytat několika způsoby.

- pilkrováním

- středně těžkou či těžkou přívlačí

- lovem na maso či mrtvou rybku

Opět je nutné vybrat tu správnou techniku pro danou lokalitu.

Hlavní a nejvíce známou metodou je pilkrování, čili lov na různé tvary pilkru, což je nástraha nejčastěji vyrobená z olova či nerez. oceli v různých tvarech zakončená trojháčkem a vyráběna v gramážích od 80g po 1000g, kterou je třeba po spuštění do sloupce aktivně oživovat prutem odpovídající gramáže, pravidelným, prudkým škubáním při zpáteční kontrole napnuté šnůry.

 

Začneme pilkrovými pruty

V dnešní době je široké spektrum druhů dělených prutů. Liší se svou délkou a nejvíce oblíbené jsou zejména pruty 1,8-2,2 m přičemž 2,1 m mi přijde optimální.

Co se týká počtu dílů a výše zmíněnou gramáž. Čím méně dílu a trnových spojek, tím méně problému a lepší vlastnosti prutu. To platí všeobecně. Zkuste se prosím vyvarovat pořízení vícedílných prutů, pokud to není z důvodu přepravy nezbytně nutné. Dalším důležitým aspektem na který je dobré se zaměřit jsou očka prutu. Ta mohou být kovová či keramická. Kovová očka snesou daleko hrubší zacházení než očka keramická nehledě na to, že pokud vám u prutu na jednom z oček vypadne keramická vložka stává se tímto prut nepoužitelným. U gramáže prutu je dobré se rozhodnout takto. Pokud vím, že se budu pohybovat převážně ve střední části Norska, lovit na menších hloubkách do 100 m a hlavně přes letní měsíce, které nebývají tak větrné, jako jarní nebo podzimní termíny, volil bych variantu někde kolem 600g za dostatečnou. V případě, že plánuji vystřídat více lokalit v různých měsících, volil bych univerzální variantu do 1000g. Z mého pohledu poměru ceny, výkonu, vlastností a spolehlivosti přicházejí v úvahu tyto dva modely od značky WFT.

https://www.lovime-ryby.cz/wft-prut-68-north-comfort-butt-ocka-ltc-210cm-200-600g-2d/

https://www.lovime-ryby.cz/wft-prut-68-north-comfort-butt-ocka-ltc-210cm-200-1000g-2d/

Vřele bych doporučil zaměřit se na silnější verzi z toho důvodu, že v jarních termínech se stává, že dost fouká a je dost silné proudění vody. Z toho důvodu musíte zvolit těžší pilkry a pro dostatečné oživení pilkru a nejpřímějšího kontaktu Vás s nástrahou je dobré mít silnější prut, který Vám pokryje i potřebné vlastnosti v případě návštěvy nejvyšší části Norska, kde se převážně používají pilkry kolem 1000g. Stručně řečeno tvrdý prut a těžký pilkr Vám při rychlém driftu pomůže k tomu, aby jste dostali pilkr kolmo pod loď, měli minimální oblouk šnůry a byli v maximálním kontaktu s nástrahou. Tyto pruty sám používám a při pobytu v Norsku jsem s nimi ještě neměl problém. Jejich hlavní výhoda je, že jsou v poměru ke své gramáži lehké a hlavně nemají keramiku v očkách, což bývá u prutu při použití na moři, jak jsem již zmínil, častý problém.

Pokud by byly tyto pruty nad vaše možnosti, doporučil bych Vám variantu.

https://www.lovime-ryby.cz/penn-prut-regiment-iii-pro-boat-2-13m-30-50lb-2d/

Tento prut má stejnou gramáž jako výše zmíněný prut od WFT. Nicméně je o něco měkčí tím, že je stavěn na úplně jiném blanku a má již očka s keramikou, takže hrozí její vyklepnutí.

Vlastnosti toho prutu jinak špatné nejsou, ale má za mě ještě jednu nevýhodu a tou je sice dost pevné, ale plastové sedlo navijáku, u kterého je riziko, že když by se Vám podařilo zaseknout velkého halibuta, se kterým je souboj opravdu dlouhý, mohlo by dojít k prasknutí a při neopatrném klepnutí hrozí poškození keramického očka a tím už prut nelze dál při pobytu používat.

 

Jaký naviják zvolit?

Máme na výběr ze tří možností.

1.) smekací naviják odpovídající velikosti k danému použití s mořskou úpravou

2.) elektrický multiplikátor

3.) klasický multiplikátor

 

Smekací naviják

První a za mě v poslední době nejrozsáhlejší variantou je použití smekacího navijáku. V případě, že chceme sáhnout po této volbě je důležité se podívat na jaký prut chceme danou velikost umístit a jak bude namáhaná.

Základním a pro začátek nejdostupnějším navijákem může být už tento naviják značky PENN

https://www.lovime-ryby.cz/navijak-s-predni-brzdou-penn-slammer-ii-vel-760/

drobná nevýhoda je v pomalejším navíjení (převodu) oproti vyšší třídě a to

https://www.lovime-ryby.cz/penn-navijak-spinfisher-ssvi-7500/ 

Zde je daleko pohodlnější a rychlejší navíjení, které Vám zachrání nástrahy, když Vám člověk co je u echolotu na poslední chvíli sdělí, že třeba najíždíte na podvodní skálu a je třeba rychle reagovat (vytáhnout nástrahu).

Čím větší velikost navijáku, tím pro vás pohodlnější vytažení pilkru a delší životnost a odolnost (snažší vytahování pilkrů z vody) navijáku. Nebojte se použít velkou velikost navijáku hlavně při používání na pilkrování. Chápu, že kapacita se může zdát přespříliš, ale vždy je možnost Vám naviják vypodložit vlascem aby byl spád šnůry bez zbytečných zádrhů ale pro Vás rychlé reagování na situace.

 

Elektrický multiplikátor

Druhou a nejpohodlnější možností je pořízení elektrického multiplikátoru.

Tato varianta Vám ulehčí neskutečně celkové chytání. Veškeré vytahování za Vás provede multiplikátor s dostatečně silnou baterkou a díky elektrickému pohonu máte také možnost elektrického odvinu což usnadní a hlavně zrychlí odvíjení při spouštění nástrahy a vy tak jste mnohem rychlejší, přesnější a máte nástrahu kolmo pod sebou a nemusíte tolik variovat s gramáži nástrahy při zhoršených podmínkách. V případě, že se rozhodnete pro koupi dbejte na to že naviják by měl mít dostatečnou brzdnou sílu. Kapacita by se měla pohybovat minimálně kolem 300m navinu šnůry o průměru 0,30mm. Pokud plánujete vyrážet do Norska pravidelně, věřte mi, že investované finance se Vám v požitku a lehkosti chytání brzy vrátí.

Opět se přikláním k tomu, s čím mám osobně zkušenost a to elektrický multiplikátor od značky WFT

https://www.lovime-ryby.cz/wft-multiplikator-electra-700-pr/

 

Klasický multiplikátor

Třetí možností je použití klasického multiplikátoru.

Osobně klasické multiplikátory nedoporučuji a snažím se od jejich použití při lovu na moři ustoupit. Je to dáno tím, že klasický multiplikátor nemá ve většině případů tak rychlý převod, čili se při vytahování pilkru hrozně nadřete a tím se často stává, že než stačíte zareagovat u blížící se vázky tak nástrahu pověsíte. Pokud už se z nějakého důvodu pro něj rozhodnete, dbejte na to, aby byl pro Vás co možná nejpohodlnější, takže doporučuji se zaměřit na levoruké typy s dostatečnou kapacitou a co považuji za samozřejmost, je zabudované počítadlo.

Např. https://www.lovime-ryby.cz/wft-multiplikator-linecounter-875-lh-levoruky/

 

Jakým návinem navijáky na pilkrování osadit?

Co se návinu šnůry týče doporučuji nešetřit a vsadit na léty odzkoušenou WFT KG Strong

V průměru 0,32mm a nosnosti 51kg maximálně postačuje. Osobně na mořský rybolov jinou šnůru nepoužívám, maximálně dle rybolovné techniky přizpůsobuji průměr, ale pro pilkrování maximálně stačí tato.

Její bezkonkureční přednost je ta, že má nízký průměr, ale vysokou nosnost. Díky nízkému průměru má ve slané vodě minimální odpor.

https://www.lovime-ryby.cz/wft-kg-strong-zelena-1m/

Levnější šnůry v takové nosnosti mívají často vyšší průměr a to vám při chytání ve větru dělá oblouk a nejste v takovém kontaktu s nástrahou.

 

Jakou nástrahu zvolit?

Co se týká nástrah na moře. Spousta lidí se ukvapí a nakupují dle svého uvážení a zalíbení. Velmi brzo ovšem zjistí, že funguje jen pár věcí a zbytek se vozí úplně zbytečně.

Z mého pohledu v jakékoliv části Norska plně dostačují na pilkrování tyto věci:

Pilkry stříbrného typu a dle lokality, ročního období, povětrnostních podmínek, hloubek a síly driftu přizpůsobit danou gramáž.

Např. takovéto :

https://www.lovime-ryby.cz/kinetic-pilkr-stainless/

Pilkry tohoto banánového typu jsou za mě nejznámější a nejúspěšnější. Najdete je v různých provedeních občas i s přidanou červenou paprikou v horní části pilkru.

Z mých zkušeností je nejlepší nechat pilkr osazený pouze jedním velkým (k poměru velikosti pilkru) trojháčkem ve spodní části. Minimalizuje se tak podsekávání ryb ve sloupci které z velké části ztratíte při zdolávání ve sloupci a jen se zbytečně nadřete.

Ať se rozhodnete pro jakoukoliv variantu, dbejte vždy na stříbrnou barvu. Opravdu není nutné experimentovat a velmi brzy zjistíte, že je důležité mít pouze patřičné množství a výběr gramáží pro danou situaci. Stříbrné provedení je pro ryby nejvíce poutavé a díky odleskům přitáhnou ryby i z větší vzdálenosti.

 

Kolik nástrah mít sebou?

V případě, že jste na lodi sehraní a člověk, který je u echolotu, Vám hlásí ve které části sloupce se ryby nachází, nebo že Vás upozorní na to, že se budete dle vrstevnic blížit k podvodní skále, či jiné nerovnosti, tak ztrátovost (utržení nástrah) je minimální.

Nicméně já za sebe doporučuji mít 3-4ks pilkru od gramáže, protože i když jste sehraní na lodi může se Vám stát i to, že pilkr pověsíte např. ve starých rybářských šnůrách (lajnách), nebo zaseknete rybu těsně poblíž překážky a ta Vám při prvotním výpadu uřízne návazcový materiál.

Co se nástrah nad pilkrem týče, v sortimentu naleznete spoustu různých hotových návazců, chobotnic, paprik apod. Neříkám, že nejsou funkční či nepoužitelné.

Já doporučuji při lovu tresek použít maximálně jednu červenou papriku na vlastně zhotoveném návazci.

https://www.lovime-ryby.cz/ice-fish-treskove-papriky-vel-8-0-5ks/

Za mě to má několik výhod.

V případě, že si vyrobím návazec sám, vím z jakých komponentů jej mám a přizpůsobím si jej dle sebe.

Papriku mohu umístit při výrobě návazce třeba i metr a půl nad pilkr a tím při práci s prutem prochytávám přece jen vyšší část sloupce.

U hotových návazců jsou 2-3ks paprik příliš blízko u sebe a není to za mě díky tomu tak úspěšné, protože při práci s prutem prochytávám stále stejnou výšku sloupce. Dochází také k častému zamotání celé sestavy.

 

Gumové nástrahy

Další a méně náročnou disciplínu lovu na hloubkách jsou gumové nástrahy s váhou kolem 600g

Např. https://www.lovime-ryby.cz/savage-gear-nastraha-herring-big-shad-32cm-560g/

Tyto velké, těžké gumy mají tu výhodu, že se s nimi tolik nenadřete a velmi často postačí mít spuštěnou nástrahu ve sloupci a pouze driftem a houpáním lodě ji nechat oživovat a přijde záběr.

Je dobré si tyto velké gumy dozbrojit přídavným trojháčkem (tzv. Stingerem), který přivážete na silnou šňůru, upravíte délku, kde chcete trojháček v ocasní části mít a přivážete jej do očka zabudované jigové hlavičky. Jeden z volných hrotů háčku můžete buďto zapíchnout, a nebo máte ještě tu možnost, která Vám prodlouží životnost nástrahy a to je vlepení magnetu do ocasní části nástrahy a tím jsou všechny hroty háčků volné pro úspěšný zásek. Po odcvaknutí gumy z magnetu visí ryba pouze na stingeru a nástraha se tím nedostává do střetu s ostrými zuby ryby a šetří se.

Ať už se rozhodnete použít pilkr samostatný, či v použití s paprikou nebo samostatnou gumu, vždy je nutné dát před nástrahu návazec ze silného monofilu či fluorocarbonu.

Např. https://www.lovime-ryby.cz/hell-cat-vlasec-navazcovy-leader-mono-fc-50m/

Materiálů z čeho zhotovit návazec je spousta. Já doporučuji průměry na pilkrování od 0,9-1,2mm.

Tento před návazec je nutné mít ze dvou hlavních důvodů:

1.) Monofil má menší nosnost než kmenová šnůra. Proto při uváznutí nástrahy v 90% případů utrhnete nástrahu právě v této části z monofilu a nehrozí, že přijdete třeba o velký návin drahé šnůry.

2.) Zdolávaná treska se často začne otáčet a tím omotávat návazec kolem hlavové části a dochází k častému střetu volných hrotů háčku v tlamě ryby s monofilem. Monofil díky své síle a oděruvzdornosti odolává prasknutí.

Je nutné a za mě opravdu důležité výměnu a kontrolu této koncové části nepodcenit, jinak Vás to může stát zbytečně trofejní rybu.

Pokud si lámete hlavu nad tím, jak tento monofil spojit s kmenovou šnůrou, tak nejjednodušší způsob je použití velkého obratlíku. Doporučuji s nosností nad 50kg. Z hlediska nosnosti se to může zdát přespříliš, ale má to svou výhodu a to tu, že pevnostní obratlíky nad 50kg bývají často větší a tím se snáze otáčejí a nedochází ke zkrucování návazce či kmenové šnůry.

Toliko k nástrahám a koncové sestavě prutu pro pilkrování.

 

Další vybavení

Je dobré mít sebou :

- kufr či jiný organizér pro umístění návazců, háčků, zátěží, apod.

Např. Já využívám tuto variantu https://www.lovime-ryby.cz/versus-kufrik-vs-3078-zluty/

- kleště pro vyprošťování ostrých háčků z tlamy ryby, které využijeme při zhotovování návazců či výměně trojháčků pilkru např. https://www.lovime-ryby.cz/ice-fish-kleste-na-krouzky-multi-jaws-17cm/

- náhradní bižuterie: monofily, háčky, trojháčky, papriky, pilkry, hadičky, obralíky, návin šnůry

- gaf pro vylovování ryb z vody https://www.lovime-ryby.cz/kinetic-gaf-wooden-gaff/

- 3 nože – na vykrvení ryby – vyfiletování ryby – odřezání, dočištění ryby

 

Závěrem bych se chtěl vrátit k úvodním slovům a to je, že v dnešní době jsou informace dostupné. Mnou vyjmenované poznatky nikomu nevnucuji. Jsou čistě mou zkušeností toho, co se mi osvědčilo, s čím jsem byl úspěšný a co mělo výsledky. Opravdu mějte na paměti to, že v každé části Norska se může použité vybavení na síle lehce lišit a není nic jednoduššího, než se optat na někoho, kdo se v dané lokalitě pohyboval. Ušetřený čas a finance jsou v dnešní době velmi cenné.

 

Registrujte se