Starý dobrý Twister
Relax Twister VR byla snad moje úplně první gumová nástraha, která se ocitla na konci mé přívlačové sestavy. Pamatuji si, jak v rybářských potřebách byla dostupná pouze jedna velikost, tuším 7 cm, a pouze 2 barvy, žlutá a bílá. Od té doby se odehrálo mnoho změn ve vývoji rybářských nástrah na dravce a na twistery se trochu pozapomnělo. Zhruba před pěti lety jsem twistry do své přívlačové krabičky opět navrátil, a to z jednoho prostého důvodu, stále fungují a někdy až moc dobře.
Relax Twister VR se nyní vyrábí ve velikostech od 1 do 6 palců a pokrývá širokou škálu barev. Díky mnoha barevným variacím a velkému rozpětí vyráběných velikostí lze tuto nástrahu využít k lovu mnoha rybích druhů.
„velikost 3 palce také velice dobře funguje při lovu okounů“
Velikost 2 a 3 palce
Twistery v této velikosti používám zejména k lovu pstruhů. S velikostí 2 palce vždy cílím na lov velkého množství ryb a tuto velikost používám zejména, když si chci opravdu zachytat. Velikost 3 palce používám při cíleném lovu větších pstruhů, ale někdy i do této vetší nástrahy malí pstruzi útočí zběsile a selekce mnohdy nefunguje. Každopádně takto malé twistery na pstruhy fungují opravdu dobře především v rychlé proudné tekoucí vodě, kde můžeme naplno využít velkých vibrací twistrového ocásku. Na pstruhy mi nejlépe fungují odstíny bílé a černé barvy. Někdy i v opravdu zakalené vodě je černá barva účinnější než barva světlá díky kontrastu a tmavé siluetě. Twister při lovu pstruhů nejčastěji nastražuji na malou jigovou hlavičku bez protihrotu. Velikost 3 palce také velice dobře funguje při lovu okounů a dá se dobře použít i k lovu na jemný dropshot.
Velikost 4 a 5 palce
Tyto dvě velikosti používám zejména při cíleném lovu candátů a štik běžných velikostí. Samozřejmě jako mnoho rybářů v dnešní době začínám prochytávat lovná místa s rippery jako je například Kingshad nebo Bass, ovšem kolikrát se stává, že ryby na tyto nástrahy přestanou z ničeho nic reagovat, ale z místa neodjely. V těchto chvílích rád přezbrojuji právě na Twistery VR z jednoho jediného důvodu. Chci změnit zcela razantně frekvenci vydávané vibrace nástrahou. Častokrát to pomůže a ryby se dají znovu přimět k záběru. Již mnohokrát jsem se do takové situace dostal a změna v twistrový ocásek častokrát opravdu pomohla. Také si myslím, že je mnohdy v hodně studené vodě twisterový ocásek účinnější než ten, co májí nástrahy typu ripper. Při lovu candátů twister nejraději nastražuji na čeburašku z důvodu kloubového spojení, které dává nástraze více prostoru k práci pod vodou. Na candáty se mi nejlépe osvědčily barvy jako bílá, žlutá nebo odstíny hnědé a modré, na štiky pak kombinace žluté nebo bílé barvy s červeným ocáskem.
Velikost 6 palce
Tuto velikost lze pak použít zejména k lovu velkých dravců - trofejních štik, candátů nebo hlavatek.
„někdy nástrahu jen malými přískoky přitahuji k sobě nebo ji nechám pracovat na místě v silném proudu“
Vedení a nastražení
Při lovu pstruhů se snažím s nástrahou trefit co nejlépe do místa, kde by pstruh mohl stát a odpočívat. Při lovu v extrémním proudu někdy nástrahu jen malými přískoky přitahuji k sobě nebo ji nechám pracovat na místě v silném proudu.
Při lovu okounů twister rád nastražuji na jemný dropshot, kde jsou výhodou protáhlá silueta nástrahy připomínající červa a měkkost materiálu, ze kterého je twister vyroben.
Při lovu candátů zkouším nejčastěji klasický propad nebo líné pomalé tahání u dna.
Při lovu štik, zejména v mělkých zarostlých partiích vod, skvěle funguje nastražení twisteru na offsetovém háčku s minimální zátěží.
Závěr
Myslím si, že se na nástrahu twisterového typu trochu pozapomnělo a přívlač spíše směřuje k co nejrealističtějším zobrazením přívlačových nástrah. Ovšem twister byl, je a bude velice dobrou nadčasovou nástrahou. Otevírá se nám tedy možnost k navrácení k této nástraze, protože stejně jak na tuto nástrahu pozapomněli někteří z nás, tak na ni také trochu pozapomněly i naše dravé ryby. Úlovky posledních sezón to jen potvrzují!