Letní otevírací doba. Po-Pá - 8:30 - 17:30. So - 9:00 - 12:00. Ne - ZAVŘENO. Otevírací doba zde

Podzimní Lov candátů

Začalo nám září a v tomto období se začínám naplno opírat do podzimní přívlače. Voda se začíná trošku ochlazovat, ve vodě je víc kyslíku a dravci začínají být aktivnější.

Kde ryby v tomto období hledám? Pokud jdu při rozednění nebo při západu, tak vyhledávám příbřežní partie. Jednoduše prochytávám břehy, kde je do 2 metrů hloubky. Moje zkušenosti z vod na které jezdím je, že v tuto dobu ryby na hloubkách nachytané nemám. Chodím na místa s tvrdým dnem a tam, kde se břeh trošku svažuje nebo je něčím zajímavý. Například: násyp kamenů, menší hrany a nebo větší kameny na dně. Tyto místa jsou sice náročnější na chytání a tupení háčku, než kdyby jste chytali na rovné planině, ale co už jsem vypozoroval je, že rovné planiny bez překážek nejsou ani zdaleka tak účinné.

Pokud vyrazím v průběhu dne, tak se mi osvědčilo je chytat na hloubkách. Candáti se z mělčin opět stáhnou na hloubku a tam jsem schopen je v průběhu dne odchytávat. Co mi platí v jakoukoliv část dne, tak prochytávat místa vějířovitě, neházím půl hodiny do jednoho stejného místa, chodím kolem vody a zkouším více míst o kterých vím, že jsem tam už candáty někdy chytil. Další důležitý aspekt je vítr. Pokud v ten den fouká na nějakou stranu, ať už jsem na přehradě nebo na rybníku, tak tam pravděpodobně bude i nafoukaná bílá ryba, za kterou dravci táhnou. Snažím se chytat na té straně, kam mi fouká vítr. Mnohokrát se mi to osvědčilo. Pokud fouká na jednu stranu revírů více dní, tak je má volba jasná, kam se ten den budu ubírat.

Další důležitá věc úspěšného chytání je pravidelnost docházek. Když chodím k vodě několikrát do týdne, stačí klidně i na pár hodin, tak si vodu postupem času načtu. Budete vědět jako já, že jsem měl vytipované místo, kam jsem chodil v podvečer a vždycky se mi podařilo chytit minimálně jednoho candáta. Byly i dny, kdy jsem z tohoto místa chytil klidně i 4 kousky. Velikosti byly menší, většinou okolo 45-60 cm, ale pro mě, jako sportovního rybáře to byla super zábava.

Vybavení: Co se týká samotného vybavení, tak jsem si musel projít vývojem. Postupně jsem přešel z měkkých prutů s pomalejší akcí na tvrdší vybavení, kdy opravdu cítíte každé přejetí o kamínek, nebo krásné vibrace ocásku na gumové nástraze. Začal jsem tedy pruty měnit za větší gramáže a rychlejší akce, protože mi z těch měkčích začalo mnoho ryb padat. Měkké pruty s pomalou akcí jsou vhodné pokud chytáte kolem břehu tzv. vějířovitě s gramáží hlavičky do 7g. Rybu na tento prut bez problému proseknete a zdoláte. Pokud budete chytat na jigové hlavičky o hmotnosti 8-15g, tak už je potřeba použít rychlejší a tvrdší prut.

Vedení nástrah: Jako asi každý rybář, co se kdy zajímal o lov candátů, zjistil, že velmi účinná metoda je tzv. lov z propadu. Tuto techniku mám v oblibě i já. V praxi to znamená, že nahodím nástrahu do vody, nechám nástrahu spadnou na dno. Prut zvednu do takové polohy ať mám prostor na zásek. Po dopadu nástrahy na dno se vám šňůra prověsí a to je moment, kdy prut necháváte v jedné poloze. Teď už pracujete jenom navijákem. Šňůra se prověsí, otočím dvakrát-třikrát kličkou, tím pádem se nástraha zvedne do sloupce a čekám na zmíněné prověšení šňůry. Doba jak dlouho by měla nástraha propadat je individuální, já mám nejraději když je to cca 2-3 sekundy. A v tomto spočívá lov propadem, je to tedy opakované zvedání nástrahy do sloupce a klepání nástrahy do dna. Toto mají candáti opravdu rádi. Je důležité se pořád držet u dna, protože ve sloupci nebo u hladiny je prakticky mizivá šance na záběr.

 

Nástrahy: Nejčastěji používám nástrahy o délce 10-12cm. Osobně doporučuji, mít širokou škálu barev a být připraven u vody na jakoukoliv situaci. Vzory gumových nástrah jsou v mé krabičce lazeny hlavně do přírodních barev. Když přijdu k vodě, začínám s přírodními barvami. Když mé osvědčené vzory házím do vody bez rybího povšimnutí, tak nastražím výraznější barvy. Které by mohly candáta vyprovokovat. Mnohokrát se mi osvědčilo tyto výrazné barvy použít.

 

Také je někdy potřeba experimentovat s váhou jigových hlaviček. Někdy ryby vydráždíte hodně přetíženou nástrahou. Co to znamená v praxi? Například na místech, kde chytáte lehčí hlavičky, zkuste použít trochu těžší a zkoušet rychlejší vedení nástrahy. Někdy naopak chtějí o dost pomalejší chod nástrah. Mám rád ten pocit, když zjistím co ten den funguje.

Taky znáte tu legendární hlášku „Dnes to nebere“? Nad touto větou se už jen pousmějete.

Registrujte se